Pythagoras (asi 570 př. n. l.–495 př. n. l.) byl řecký filozof, matematik a zakladatel pythagorejské školy, která ovlivnila filozofii, matematiku a vědu. Narodil se na ostrově Samos v Iónii (dnešní Řecko) a později se přestěhoval do jižní Itálie, kde založil školu v městě Kroton. Pythagoras je známý nejen svými matematickými objevy, ale také filozofickými a náboženskými myšlenkami.
Jedním z jeho nejznámějších přínosů je Pythagorova věta, která se týká pravoúhlých trojúhelníků: součet čtverců nad délkami dvou kratších stran se rovná čtverci nad délkou nejdelší strany (hypoténuzy). Tato věta je základním principem geometrie a má široké praktické využití. Pythagoras také přispěl k teorii hudby, kde zkoumal matematické vztahy mezi tóny a frekvencemi.
Pythagorejci, jeho následovníci, žili v komunitě s přísnými pravidly, která zahrnovala vegetariánství, oddanost studiu matematiky a filozofie, a víru v transmigraci duší (převtělování). Pythagoras věřil, že duše je nesmrtelná a po smrti se přenáší do jiného těla. Tato víra ovlivnila jeho pohled na etiku a životní styl.
Pythagoras měl vliv na filozofii Platóna a Aristotela, což přispělo k rozvoji západního myšlení. Jeho učení se stalo základem pro mnoho pozdějších filozofických a vědeckých teorií. Ačkoliv je těžké rozlišit jeho vlastní objevy od těch, které učinili jeho následovníci, jeho odkaz zůstává významný.
Pythagoras je dodnes symbolem propojení matematiky, filozofie a spirituality. Jeho myšlenky inspirovaly generace vědců, filozofů a umělců, a jeho vliv je patrný i v moderním světě.